Związki to ulubiony temat do badania i dyskusji, szczególnie jeżeli chodzi o relacje damsko-męskie. Jest to faktycznie jedna z najistotniejszych więzi jakie możemy mieć, wpływająca na polepszenie lub pogorszenie naszego życia.

Wkładamy wiele wysiłku, aby związać się z wybraną osobą i żeby utrzymać związek, powinniśmy kontynuować ten wysiłek z taką samą intensywnością. Randki w „ciemno”, internetowe, podwójne – angażujemy się w różne niekomfortowe sytuacje, a gdy już się pobierzemy, staje się to kolejną pozycją odhaczoną na liście spraw do załatwienia. Podobnie zresztą jak dzieci, kariera i inne kwestie. Często mamy romantyczną wizję przyszłości, jednak zazwyczaj nie ma ona wiele wspólnego z rzeczywistością. W nieunikniony sposób miesiąc miodowy kończy się i rozpoczyna codzienne życie. Zaczyna się praca, spędzamy coraz więcej czasu oddzielnie i zwierzamy się ludziom z którymi spędzamy dzień.

Musimy stworzyć czas kiedy znów możemy być razem, połączyć się ze sobą na nowo oraz dzielić się tym co mamy najlepsze. To fundamentalny aspekt każdego związku, wymagający czasu. Takie połączenie może być dla nas totalnie satysfakcjonujące, kompletne i pełne, pozwalając nam wzrastać do takiego poziomu emocjonalnej intymności o którego istnieniu do tej pory nawet nie mieliśmy pojęcia.

Niestety pary nie inwestują zbyt często w wytrwałą pielęgnację ich miłości i kiedy pojawia się jakieś wyzwanie, nie ma mocnego gruntu na którym można pracować. Dlatego idea pielęgnacji związku jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych rzeczy do uzyskania udanej relacji. Przyszłe doświadczenia, sytuacje i konflikty, będą wynikały z podłoża jakie wcześniej stworzymy.

Warto w tym miejscu wymienić cztery klucze, które są ważne dla pielęgnowania związku:

  1.  Świadomie skupiajmy się na tym co w nas dobre. Musimy świadomie koncentrować się na tym co dobre w partnerze. Robimy tak, gdy zaczynamy się spotykać, umniejszamy cechy negatywne partnera, a nad wyraz podkreślamy pozytywne. Niestety po ślubie wskazówki wagi zmieniają swoje położenie. Tylko poprzez świadomy wysiłek możemy stworzyć trwałą wdzięczność, zainteresowanie i docenienie siebie nawzajem. O tym powinniśmy pamiętać obiecując sobie „dopóki śmierć nas nie rozłączy”
  2. Cieszmy się dobrymi chwilami intymności i śmiechu – szukając w codziennym życiu okazji do kreowania wspólnych pięknych chwil i wspomnień. Ważne jest aby zobowiązać się wobec siebie, że żaden problem czy przeszkoda nie będzie większy niż wasze wzajemne oddanie.

  3. Bądźmy uwrażliwieni na siebie nawzajem. Może samo słowo nie brzmi przyciągająco, ale danie swego serca komuś komu ufasz i kochasz jest czymś pięknym i koniecznym, nawet jeśli jest czymś trudnym. Możemy być na to zbyt dumni lub nieufni, lecz wielką miłość i połączenie może przynieść tylko taki rodzaj otwartości i oddania.

  4. Reperujmy – to konieczne, ponieważ gdy dwoje ludzi się kłóci, często jedno wychodzi z pokoju i już nie wraca by powiedzieć „Żałuję tego co powiedziałem”. Wszystko zostaje pochowane gdzieś głęboko ale często wraca przy następnej kłótni, zazwyczaj dotyczącej czegoś nieistotnego jak wyjście z psem, czy walka o pilot od telewizora. Ten cykl staje się normą i w rezultacie główną częścią małżeństwa. Powrót do siebie w celu naprawy jest kluczowy, podobnie jak rozmowa o tym co się stało i jak może pomóc nam to wzrosnąć.

Zmiana jest prawem życia. I tym, którzy patrzą w przeszłość i teraźniejszość z pewnością umknie przyszłość” – John F. Kennedy

Nie ma stabilnych małżeństw, być może są szczęśliwe, ale nie są stabilne. Albo wzrastamy ku przyszłości, albo cofamy się. Jest to prawda dotycząca każdego aspektu naszego życia. Nie ma stałości jest tylko zmiana i ruch. Jest to „prawo życiowe”, które jest tak ważne w pielęgnowaniu naszych relacji partnerskich. Jesteśmy to winni samym sobie i osobom które kochamy. Nie powinniśmy zadowalać się przeciętnością pod żadnym względem, tylko pielęgnować nasz związek, aby stał się źródłem radości, wsparcia i miłości, zgodnie z pierwotnymi założeniami.