Lęk może mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na nasze duchowe wzrastanie. Załóżmy, że zostałeś wezwany przez Stwórcę, by usprawiedliwić przed nim swoje życie. Jakie towarzyszyły by Ci emocje? Większość ludzi, co zrozumiałe, odczuwałoby pewnie pewien poziom lęku. Nie ma w tym nic złego, jesli rozumiemy nasz lęk w prawidłowy sposób.

Co mówi Ci twój lęk? Jakie jest jego prawdziwe znaczenie? Może przypomina Ci o rzeczach, które miałeś zrobić, ale ich nie wykonałeś, a może przypomina Ci czasy kiedy postępowałeś z wąsko pojętym interesem własnym, a nie jak prawdziwie dzielący sie człowiek? Jeżeli naprawdę miałbyś wytłumaczyć swoje zachowanie przed Bogiem, to jak ważne w tym momencie wydają sie pragnienia otrzymywania wyłacznie dla siebie? Możemy posłużyć się fragmentem Księgi Zohar, który posłuży nam jako narzędzie pozwaląjace skontaktować się z lękiem, jaki mozemy odczuć, podczas uczciwego przyjrzenia się naszemu życiu. Co więcej łacząc się z energią tego fragmentu, możemy obrócić lęk w siłę motywujaca do pozytywnych zmian w sposobie życia, zaczynając od teraz.

Kabbalah uczy, że każdy z nas, stanie przed sądem niebieskim, gdy opuścimy ten świat. Nie będzie to jednak miało nic wspólnego z cywilnym, czy kryminalnym procesem znanym ze świata fizycznego. Nie będzie aniołów oskarzających nasze występki, ani adwokatów proszących o łaskę w naszym imieniu. Prawda jest prostsza – w wyższym świecie, zostanie nam pokazana prawdziwa wielkość naszych dusz.

Prawda ta dla niektórych ludzi (być może dla wielu) będzie bolesnym doświadczeniem. Zobaczą wielki duchowy potencjał, który do nich należał i zdadzą sobie sprawę jak zmarnowali ten cudowny dar. Spojrzą wstecz i pomyślą: „Miałem ten wielki skarb i nie użyłem go w pełni”. Jest to może przerażająca lekcja, ale za to niezmiernie ważna. Jeśli tylko uznalibyśmy i docenili naszą wielkość, jeśli zobaczylibyśmy, że nie składamy się tylko z ciała i krwi, ale mamy też wielką duszę, będącą częścią Stwórcy, popychalibyśmy samych siebie, by w pełni wykorzystac ten dar.

Jeśli myślenie o czytanym teraz tekście wzbudza w Tobie pewien lęk, może być on jednocześnie błogosławieństwem. Użyj go jako paliwa do dzielenia się w codziennym świecie, by stać się – w sercu i w duszy – istotą prawdziwie dzieląca się. Podany fragment Zoharu, może pomóc nam skupić sie na nierozerwalnie ze sobą połączonych, zewnętrznych działaniach i wewnętrznym wzroście. Medytując nad tymi naukami łaczymy się z duchową energią, która zmieni te cele w rzeczywistość.